Visi pulksteņi vai mobilās ierīces rādīs pašreizējo laiku; viedpulksteņi piedāvās daudzas viedas funkcijas, taču mehāniskie pulksteņi ir mūžīgs un kvalitatīvs aksesuārs, kas neaizstās nevienu citu ierīci. Bet kā darbojas mehāniskie pulksteņi un kāpēc to vērtība ir tik augsta?
Kvalitatīvi mehāniskie pulksteņi
Mehāniskie pulksteņi atšķiras no daudziem citiem pulksteņiem galvenokārt ar to darbības veidu. Mehāniskie pulksteņiem nav iekšpusē paslēpta baterija, ko var nomainīt vai uzlādēt, vai pat baterijas.
Mehāniskajos pulksteņos enerģiju iegūst no mehāniskās kustības, kas sastāv no desmitiem sīku detaļu. Pateicoties to atjautīgajam izkārtojumam, tie spēj pārvērst virzošās atsperes enerģiju sekundes impulsos, kad atspere tiek uzvilkta. Tomēr atšķirībā no parastā pulksteņa laiks vienas dienas laikā var atšķirties par aptuveni 10-20 sekundēm. Mehāniskie pulksteņi, kas ir COSC sertificēti, tomēr var atpalikt līdz pat -4/+6 sekundēm dienā.
Mehāniskos pulksteņu mehānismus, kas pazīstami arī kā kalibri, ražo specializētās pulksteņu rūpnīcās, un visizplatītākie zīmoli ir Miyota, Sellita vai ETA. Pēdējais minētais Šveices mehānismu zīmols pieder Swatch. Šis uzņēmums ir viens no lielākajiem mehānisko mehānismu piegādātājiem pasaulē.
Tā kā mehāniskajos pulksteņos nav bateriju, tie enerģiju iegūst vai nu ar rokas kustību, vai arī ar periodisku atsperes uzvilkšanu caur kronīti. Daži augstākās klases mehānisko pulksteņu modeļi ar vienu uzvilkšanu var darboties mēnesi, taču parasti tie ir jāuztin pēc 48 līdz 72 stundām.
Lai gan pulksteņi ar mehāniskiem mehānismiem ne vienmēr rāda precīzu laiku un tiem ir nelielas novirzes, daudzi cilvēki novērtē to meistarību un bieži vien arī māksliniecisko vērtību, ko nevar aizstāt neviens cits pilnībā funkcionāls pulkstenis ar viedajām funkcijām.
Mehānisko pulksteņu veidi
Atkarībā no mehāniskā pulksteņa darbības veida mehāniskos pulksteņus var iedalīt divos veidos, proti, automātiski un manuāli uzvilkamos pulksteņos.
Mehāniskie rokas pulksteņi
Mehāniskie rokas pulksteņi darbojas pēc principa, kas balstās uz atsperes uzvilkšanas, pagriežot kronīti. Šis ir visbiežāk sastopamais mehānisma veids senlaicīgos un kabatas pulksteņos. Tieši šī manuālā pagriešana ir tas, kas mehāniskajā pulkstenī uztin atsperi, liekot pulkstenim darboties un sākt rādīt laiku. Tomēr klasiskie mehāniskie pulksteņi ar manuālu uzvilkšanu mūsdienās nav tik izplatīti kā modernāki automātiskie mehānismi.
Mehāniskie automātiskie pulksteņi
Runājot par mehāniskiem pulksteņiem, cilvēki pašlaik vairāk izvēlas mehāniskos pulksteņus ar automātisko uzvilkšanu. Tajos izmantotajam automātiskajam mehānismam pareizai darbībai ir nepieciešama plaukstas kustība, kas pulksteņa galveno atsperi uztin.
Šī kustība rada enerģiju, kas tiek nodota pulksteņa zobratiem, kuri liek rādītājiem kustēties. Tas ir tas, kas atšķir mehāniskos rokas pulksteņus no mehāniskiem pašpietiekamiem pulksteņiem. Tomēr, iegādājoties mehānisko automātisko pulksteni, ir svarīgi pievērst uzmanību jaudas rezervei, kas norāda, cik ilgi pulkstenis spēj darboties un rādīt laiku, nepiegādājot enerģiju no plaukstas kustībām.
Mehānisko pulksteņu priekšrocības un trūkumi
Sieviešu mehāniskie pulksteņi vai vīriešu mehāniskie pulksteņi ir prestiža un greznības apliecinājums. Kādas ir šo pulksteņu priekšrocības un trūkumi?
Mehānisko pulksteņu priekšrocības
Mehānisko pulksteņu lielā priekšrocība ir to ilgais kalpošanas laiks, tos pareizi lietojot un uzturot. Ilgmūžību apliecina pulksteņu nodošana no paaudzes paaudzē, kas var būt viens no mantojuma veidiem.
Mehāniskajiem pulksteņiem ir arī lielāka vērtība, tie ir izgatavoti no augstas kvalitātes materiāliem, tos ir vieglāk apkalpot nekā, piemēram, kvarca pulksteņus, un tie sniedz valkātājam lielāku prestižu.
Mehānisko pulksteņu apkope jāveic aptuveni reizi 5 gados, taču to vajadzētu veikt firmas servisā vai pie pieredzējuša pulksteņmeistara. Šīs apkopes laikā tiek iztīrītas un ieeļļotas atsevišķas pulksteņa sastāvdaļas un nomainītas nolietotās detaļas. Mehāniskajiem pulksteņiem var būt arī vairākas funkcijas, proti, divkārtēja laika rādīšana, hronometrs un tamlīdzīgi.
Mehānisko pulksteņu trūkumi
Pērkot mehānisko pulksteni, jāņem vērā arī daži trūkumi. Pirmkārt, ir ierobežota enerģijas rezerve, neprecīza laika noteikšana ar dažu sekunžu novirzi vai augstāka pulksteņa cena. Ar šiem pulksteņiem jābūt arī ļoti uzmanīgiem – jāuzmanās no triecieniem.
Sieviešu un vīriešu mehāniskie pulksteņi
Mehāniskie pulksteņi nepieder pie lētiem pulksteņiem, tāpēc to dizains ir ļoti grezns un prestižs. Gan sieviešu mehāniskie pulksteņi, gan vīriešu mehāniskie pulksteņi var būt ar tradicionālu dizainu apaļi, ovālas vai kvadrātveida forma.
Dizainu izceļ augstas kvalitātes korpusa materiāls, kas var būt izgatavots no titāna, NanTec apstrādāta nerūsējošā tērauda, klasiskā nerūsējošā tērauda, kā arī keramikas un bronzas. Mehāniskie pulksteņi atšķiras arī ar siksniņas materiālu, kas var būt izgatavots no ādas, aligatora ādas, bet aproce var būt izgatavota arī no titāna, tekstila, nerūsējošā tērauda un citiem materiāliem, piemēram, no pārstrādātas plastmasas. Izturību un kvalitāti atspoguļo arī slaida materiāls.
Mēs nošķiram, vai pulkstenis izgatavots no minerāla, safīra, liesmas sakausējuma vai akrila kristāla. Jūs varat arī izvēlēties mehānisko pulksteni, kam ir sieta aizdare, tauriņa aizdare, salokāma sprādze, standarta aizdare vai salokāmā sprādze ar drošības aizdari. Ciparnīca var būt ar arābu vai romiešu cipariem, indeksiem vai indeksiem ar iestrādātiem dimantiem.
Mehāniskos pulksteņus ražo atzīti pulksteņu zīmoli, tāpēc šo pulksteņu kvalitāte atspoguļojas to cenā. Pulksteņa cena atspoguļo arī tā prestižu un ilgmūžību.
...mazāk